AEM-Technologies Atommash, Çin’deki Xudapu NGS’ İçin Yeni Ekipmanların Üretimini Tamamladı


Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un makine mühendisliği bölümü Atomenergomash A.Ş. bünyesindeki AEM-Technologies’in üretim tesisi Atommash, Çin’de inşaatı devam eden Xudapu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 3’üncü Güç Ünitesi için nükleer reaktör ve dört buhar jeneratöründen oluşan bir dizi ekipman üretti.  

Toplam ağırlığı 1700 ton olan ekipman karma bir yöntemle sevk edilecek. Kargoyu özel santral terminaline ulaştırmak için motorlu sevkiyat yapılacak. Ekipman bir mavnaya taşındıktan sonra deniz yoluyla Saint Petersburg Limanı’na götürülecek ve daha sonra yine deniz yoluyla Çin’e ulaştırılacak. 

Atomenergomash A.Ş Genel Müdürü Igor Kotov konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Çin’de dört güç ünitesi için ekipman üretimi, Rusya ve Çin’in enerji sektöründeki stratejik ortaklığının gelişmesinin önemli projelerinden birini teşkil ediyor. Süreç, Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev tarafından bizzat takip ediliyor. Bu yıl Nisan ayında Tianwan NGS’nin 7’nci Güç Ünitesi için reaktör ve dört buhar jeneratörünün dahil olduğu ilk ekipman setini ülkeye sevk etmiştik.  Şimdi de Xudapu NGS’nin 3’üncü Güç Ünitesi için ekipman setinin sevkiyatını yaptık. 2024 yılında, bu santrallerin diğer iki güç ünitesi için de ekipman sevkiyatı gerçekleştirilecek. Hızımız yüksek. Atomenergomash, ürünlerin kalitesi ve güvenliğini en üst seviyede tutarak bunu sağlıyor” dedi.  

Reaktör, içinde reaktör çekirdeği ve iç parçaların bulunduğu eliptik tabanlı dikey silindirik bir kap olma özelliği taşıyor. Reaktörün üst kısmı, makinelerin tahrikleri ile düzenleyici ve koruma cihazlarının, kabloların çıkışı için nozulların ve çekirdek içi cihaz sisteminin sensörlerinin üzerine monte edildiği bir kapakla sıkıca kapatılıyor. Reaktör kabı yaklaşık 13 metre uzunluğa, 4,5 metre çapa ve 320 ton ağırlığa sahip.

Üretim döngüsünün tüm aşamalarında, üretim kalitesine ve sonraki operasyon sürecinde güvenlik konularına öncelik veriliyor. Kapsamlı kalite yönetimi, metalürjik bir ham metalin üretiminin başlangıcından bitmiş bir ürünün müşteriye sevk edildiği tarihe kadar uygulanıyor. Tüm dövülmüş ham metaller, görsel inceleme, ölçümler ve beraberindeki belgelerin kontrolünün yanı sıra temel metalin %100 kapsamında ultrasonik testini de kapsayan genel malzeme muayenesine tabi tutuluyor.

Görsel ve boyutsal incelemenin haricinde her bir kaynak bağlantısı çeşitli tahribatsız incelemelerden geçiriliyor. Boyayla çatlak kontrolü, ultrasonik teste tabi tutuluyor. Reaktörün çevresindeki tüm kaynaklar da radyografik testten geçiriliyor. Her işlemden sonra, metaldeki yapısal değişiklikleri etkileyen çeşitli testler yapılıyor. Bu tür testler, mekanik özelliklerin düzenleyici belgelerin gerekliliklerine uygunluğunu doğrulamak için gerçekleştiriliyor. 

14 metre uzunluğa, 4 metreden fazla çapa ve 35 ton ağırlığa sahip buhar jeneratörü, reaktör ünitesinde yer alan bir ısı değiştirme cihazı olma özelliği taşıyor. Bir NGS ünitesi için ekipman seti dört buhar jeneratöründen oluşuyor. 

Dost ülkelerle iş birliğine önem veren Rusya, uluslararası ticaret ve ekonomik ilişkilerini sürekli olarak geliştiriyor. Dış kısıtlamalara rağmen, ülke ekonomisi ihracat potansiyelini yükseltiyor, tüm dünyaya mal, hizmet ve hammadde sağlıyor. Atomenergomash A.Ş. de bu tür faaliyetlerde aktif olarak yer alıyor.

Xudapu NGS, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Liaoning eyaletinde bulunuyor. NGS’nin, 3’üncü ve 4’üncü Güç Üniteleri, NGS-2006 projesi kapsamında inşa ediliyor ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) güvenlik gereksinimlerini karşılıyor. Tesisin tasarımı ve inşasını Rosatom’un Makine Mühendisliği Bölümü yapıyor. Atommash, Xudapu NGS’nin 4’üncü Ünitesi için reaktör kabı, iç parçalar, kapak ve üst ünite ile bir dizi buhar jeneratörü üretimine devam ediyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir