Alinur Aktaş projelerini açıkladı

Esmanur GÜLBAHAR / HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – Büyük lansman programına; MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Ak Parti Bursa Milletvekili Refik Özen, Ak Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, Ak Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, Ak Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan, AK Parti Mahallî İdareler Lider Yardımcısı Recep Altepe, 65.Hükümet Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bursa Ak Parti İlçe Belediye Liderleri ve Lider Adayları iştirak sağladı.

Raylı sistem ağının genişletileceğini lisana getiren Başkan Aktaş, “Geçtiğimiz devirde 9 kilometrelik Kent meydanı/Terminal hattı, 4.6 kilometrelik Emek/Şehir hastanesi sınırı yapıldı. Tamamlanacak başka bir çizgi Üniversite/Görükle/Kurtuluş çizgisidir. Elektrikli, hibrit yeni araçlar ve yeni vagonlarla Türkiye’nin en genç filosuna sahibiz.

Kentimiz Kestel’den başlıyor Mudanya ve İzmir yoluna ayrılıyor. Artık iki yeni koridor oluşturuluyor. Kuzey koridoru; Gürsu/11 Eylül bulvarı, İstanbul Caddesi/Yunuseli/Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı/Geçit yolları çalışmalarına başlandı. Güney Koridoruna ise Kestel/Otosansit ilişki yolu.

Otosansit/Orhaneli yolu kontağı akabinde 9 kilometre uzunluğunda 3 şeritli Çalı, Görükle, Şehir Hastanesi yolu açıyoruz. Yeni koridorlara Filament ve Çekirge tüneli oluşturulacak. Kuzey otoyolu da ulaşımı rahatlatacak bir tahlil olacak. Görükleye yeni bir kavşak imaline başlıyoruz. Orhaneli yoluna Beşevler ve Odunluk kavşağı geliyor. Botanik Park Kavşağı ile trafik rahatlayacak. Kentin çeşitli bölgelerine 50 bin araçlık

‘Dirençli Kent Bursa’ başlığı altında yapacağı projelerini açıklayan Başkan Aktaş, önümüzdeki devrin en kıymetli başlığının kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayarak şu tabirleri kullandı:

“Bursa’da yer alan 530 bin konutta çalışmalarımızı başlattık. İstanbul caddesinden Karapınar’a, Akpınar’dan Arabayatağına kadar kentimizin dört bir yanında dönüşüm projelerimizi başlattık. Akademik odalarla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Daha yeşil bir Bursa inşa etmek için 100 bin konutlu kentsel dönüşüm projemizi hayata geçiriyoruz. 16 bin yeni toplumsal konut inşa edeceğiz. Bu proje ile meskeni olmayan yeni evlenen çiftleri, emeklileri ve çalışanları konut sahibi yapıyoruz. Hanlar bölgesi Bursamıza çok yakıştı. Dirençli kent Bursa’nın en değerli projelerinden biri Hanlar bölgesidir.

Tarihi, gün yüzüne çıkarmaya devam edeceğiz. Hisar bölgesi hak ettiği pahaya kavuşacak. Kayhan Meydan ve Otopark çalışması olacak. Yapısal çalışmaların yanı sıra ‘akıllı şehircilik’ alanında değerli adımlar attık. BUSKİ ile altyapımız inançtadır. Dirençli kent seyahatinde, BUSKİ’nin görevi kıymetlidir. Çınarcık içme suyu projesi ile 2060 yılına kadar su sorunu olmayacak. Mevcut arıtma tesisleri güçleniyor. Yeni arıtma tesisleri geliyor”

YEŞİL VE YAŞANILABİLİR BİR KENT BURSA

3 buçuk milyon metrekare yeni nitelikli yeşil alan yaptıklarını belirten Başkan Aktaş, Yeşil Mavi koridorlar ile tekrar nitelikli alanlar kazandırmaya devam edeceklerini söyleyerek hayata geçireceği projeleri paylaştı ve “Demirtaş Yeşil Güç Tema Parkı, Eserli Tarım İnovasyon Tema Parkı, Hamitler Botanik Parkı, Batı Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi, Sürdürülebilir İklim Tahlilleri hayata geçirilecek.” dedi.

SANAYİSİYLE TARIMIYLA TURİZMİYLE HER ALANDA ÜRETEN ŞEHİR

‘Üreten Şehir’ başlığı altında projelerinden bahseden Başkan Aktaş, “Çiftçilerimize tam takviye olacağız. Tarım dostu projeler üretiyoruz. Üreticileri korumak ve desteklemek en büyük görevlerimizden bir adedidir. Tarım ve hayvancılığın her dalına güçlü bir formda takviye vermeye devam edeceğiz. Bayan ve genç girişimcilere projelerine hibe dayanağı vereceğiz. BİKO ile iş garantili staj imkanı sunacak ve buna maddi dayanak sağlayacağız. Bayan kooperatiflerimize çok düzgün dayanaklar veriyoruz. Bayan üreticilerin eserlerine alım garantisi veriyoruz. Bursa’nın turizm potansiyeli artacak. 3 yeni yat limanı yapılacak. Kıyılara estetik dokunuşlar yapılacak.” formunda konuştu.

YAŞATAN KENT BURSA

‘Sosyal ve sıhhat hizmetleriyle ailesiyle yaşayan bir kent Bursa’ diyerek kelamlarına başlayan Başkan Aktaş, “Evlenmek isteyen çiftlerimize takviye sağlıyoruz. 16 bin öğrenciye burs dayanağı vereceğiz. Atlet gençlerimize burs imkanı sağlıyoruz. Kent dışında okuyan öğrencilere yılda 2 defa seyahat bileti takviyesi verilecek. YKS kurs merkezleri epeyce ilgi gördü, önümüzdeki devirde ise YKS kurs sayısı 15’e çıkacak. Gençlik merkezleri sayısı artacak. Bursa’yı ana kucağı sıcaklığı ile sarmaya devam ediyoruz. Ana kucağı projesi yaygınlaşıyor. 32 ana kucağımız var önümüzdeki periyotta bu sayı 100’e çıkacak. Aile odaklı cümbüş merkezileri oluşturuyoruz. 17 ilçemize aile ömür dayanak merkezi kazandırıyoruz. İlköğretim öğrencilerimize aylık 600 Tl kantin dayanağı sağlanacak. Emeklilere yönelik bir çok projemiz var. Emeklilere ulaşımda, su faturalarında ve toplumsal tesislerde %25 indirim sağlıyoruz. Emeklilere tıp rehberi eşliğinde seyahat tipi düzenleyeceğiz. Hasta yakınlarına konuk evi projemizi Şehir hastanesi bölgesinde hayata geçiriyoruz. Kentimizi engelli dostu haline getiriyoruz. Sokak hayvanları rehabilitasyon merkezimizi hayata geçiriyoruz.” dedi.

YAŞAYAN KENT BURSA

Yaşayan kent için canla başla daha fazlasını yapacaklarını söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Gençlerimize 5 bin TL pahasında Kültür Sanat kartı verilecek. Nilüfer’e ve Yıldırım’a dev kongre merkezi yapılacak. Çekirge Teras projesi Bursa’ya hayat verecek. Çok daha renkli şenlikler gerçekleşecek. Kendilerini geliştirmek isteyen gençlere ‘genç ofis’ oluşturuyoruz. Atatürk Spor Salonu inşaasına başladık. Büyükşehir Belediyesi olarak kentimizin 4 bir yanını spor ile buluşturmaya devam ediyoruz. Kentimize MotoSpor kompleksi kazandırıyoruz. Mudanya su sporları merkezi yapılacak. Cet sporları kamp merkezi yapılacak.” biçiminde konuştu.

“BURSA’NIN YEŞİLİNE BEYAZINA SAHİP ÇIKACAĞIZ
”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, projelerini sunmasının akabinde, “Ben Türkiye Cumhuriyetinin evladıyım. Bu aziz vatana ve millete hizmet etmekten onur duyan bir kardeşinizim. Bizim vatan, bayrak, millet ve cumhuriyet sevgimizi kimse sorgulayamaz. Bu işle dertleneceksin, gece uykundan kentinin bir kaygısıyla uyanıp bir sorun daha çözme niyetinde olacaksınız. Bu kentin yeşiline beyazına sahip çıkacaksın. Biz sahip çıkacağız, biz! Bizim aşkımızda sevgimizde Bursa, işimiz gücümüz Bursa. 1 Nisandan itibaren canla ve başla çalışmaya devam edeceğiz.” diyerek kelamlarını noktaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir