Altılı masanın ikinci turunda gündem ‘geçiş süreci’

6’lı masanın ikinci tıp görüşmeleri 2 Ekim’de CHP Genel Merkezi’nde başlayacak. Edinilen bilgiye nazaran önderlerin birinci gündemi “güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş süreci” olacak. Bu hususta şu anda tüm partilerin kendi içinde çalışmalarını sürdürdüğü aktarılırken ortak yapılacak çalışmanın birinci olarak başkanlar seviyesinde gerçekleştirileceği belirtiliyor.

Partilerde geçiş sürecine ait de farklı değerlendirmeler bulunuyor. Geçen hafta Cumhuriyet’e, geçiş süreciyle ilgili konuşan CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, sistem değişikliğinin nasıl olacağına ait “referandum olması gerektiğini” söz etmiş ve “Bence bir referandumla güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş gerçek olur” demişti. Saadet Partisi kaynakları da “sistem değişikliği için bir referanduma gereksinim duyulmayacağını fakat yeniden de bu mevzunun düşünülebileceğini” söylüyor.

“BAKANLAR DAHA YETKİLİ”

Gelecek Partisi ise geçiş sürecinde cumhurbaşkanının partisiz olması gerektiğini savunuyor. Bunu Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu da 19 Eylül’de yaptığı açıklamada “Ortak aday kazanırsa partisinden istifa etmeli” kelamlarıyla kamuoyuna duyurdu. Gelecek Partisi, geçiş sürecinde çıkarılacak kararnamelerde 6 partinin de kelam sahibi olmasını öneriyor. Ayrıyeten geçiş sürecinde bakanların daha yetkili olması üzere teklifler de bulunuyor. 

İTTİFAKLAR EN SON KONU

Öte yandan kurmaylar, masanın gündemine ve “6’lı masa dağılıyor” tartışmalarına ait de “Cumhur İttifakı bize bir gündem dayatması yapmaya çalışıyor lakin bizim kendi gündemimiz var. Evvel geçiş sürecini konuşacağız. Sonra uygun bir aday belirlenecek. Aday geçiş sürecinde ne yapacağını bilecek. En son da ittifak ve seçim süreçleri konuşulacak” değerlendirmesini paylaşıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir