Biden’dan Ukrayna’nın NATO üyeliğine mesafeli tutum

ABD Başkanı Joe Biden, Pennsylvania ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Ukrayna’nın NATO’ya üyeliğini kolaylaştıracak mısınız?” sorusuna Biden, “Hayır. Zira tıpkı standartları karşılamaları gerekiyor. Bu yüzden kolaylaştırmayacağım.” cevabını verdi.

Joe Biden, Ukrayna’nın askeri olarak koordine olma yeteneğini gösterdiklerini, lakin “Sistemleri inançlı mi? Yozlaşmamış mı?” üzere soruların yanı sıra NATO’daki öteki her ülkenin sahip olduğu standardı karşılayıp karşılamadığı konusu üzere bir dizi problemin olduğuna işaret etti.

ABD Başkanı Biden, “Bence karşılayacaklar, yapabilirler. Ancak bu otomatik bir süreç değil.” diye konuştu.

RUSYA’NIN BELARUS’A NÜKLEER SİLAH KONUŞLANDIRMASI

Rusya’nın, Belarus’a taktik nükleer silahlar konuşlandırmasıyla ilgili ise Biden, bunun “tamamen sorumsuzca” olduğu görüşünü yineledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, Çin ziyaretinin, iki ülke ortasındaki tansiyonu azaltma ihtimaline ait bir soruyu da Biden, “Elbette. Bakın, Çin’in, ABD ile alakası olmayan kimi yasal problemleri var.” biçiminde cevapladı.

Biden, şubatta düşürülen Çin “casus” balonunun neden olduğu tansiyonun, balonun düşürülmesinden kaynaklandığını düşünmediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Çin liderliğinin (balonun) nerede olduğunu, içinde ne olduğunu ve neler olup bittiğini bildiklerini sanmıyorum. Bu da bence kasıtlı olmasından daha utanç vericiydi. Önümüzdeki birkaç ay içinde (Çin Devlet Başkanı) Şi ile tekrar görüşmeyi ve sahip olduğumuz legal farklılıkların yanı sıra anlaşabileceğimiz alanlarla ilgili konuşmayı umuyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir