CHP’li Cavit Arı’dan iktidara: Sizin teraziniz artık adaleti değil, menfaati tartıyor!

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, TBMM Genel Kurulu’nda, “Eğer bir ülkede adalet yere düşer, menfaat başa çıkarsa tertip de ahlak da bozulur. İktidara söylemek gerekirse; siz bu ülkeyi berbat yönettiniz. Siz halkın verdiği emaneti istismar ettiniz. Lakin en değerlisi insanların adalete olan inancını yere düşürdünüz. Sizin teraziniz artık adaleti değil, menfaati tartıyor. Vicdanınızı rahatlatmak için her şeyi yanlışsız yaptığınızı düşünüyorsunuz fakat unutmayın hiçbir hatalı kendi vicdanında beraat edemez” dedi.

TBMM Genel Heyetinde bugün 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin unsurları üzerine görüşmelerinin tamamlanmasının akabinde, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi hususları üzerine görüşmeler başladı.

3’üncü husus üzerine kelam alan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı şunları söyledi:

“Sizin teraziniz artık adaleti değil, menfaati tartıyor”

“Devletin temeli adalettir, adalet bir kutup yıldızı üzere yerinde durur geri kalan her şey onu takip eder. Konfüçyüs 2 bin 500 sene evvel söylemiş bu kelamı. Şayet bir ülkede adalet yere düşer menfaat başa çıkarsa nizam de ahlak da bozulur. İktidara söylemek gerekirse; siz bu ülkeyi makûs yönettiniz. Siz halkın verdiği emaneti istismar ettiniz. Lakin en kıymetlisi insanların adalete olan inancını yere düşürdünüz. Sizin teraziniz artık adaleti değil, menfaati tartıyor. Vicdanınızı rahatlatmak için her şeyi yanlışsız yaptığınızı düşünüyorsunuz fakat unutmayın hiçbir hatalı kendi vicdanında beraat edemez.

“İstanbul halkının iradesine büyük bir saygısızlık yapıldı”

Bu ülkede adaleti bitirdiniz. Adalete inanç kalmadı. 31 Mart 2019 mahallî seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi olarak 11 büyükşehir belediyesi olmak üzere çok sayıda belediyeyi kazandık. İktidarın tüm baskısına karşın vatandaşımız başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere ittifakımıza takviye verdi. Vatandaşlarımız çok düzgün hatırlayacaktır. Birileri çıktı dedi ki: ‘İstanbul’la gelen İstanbul’la masraf.’ İşte İstanbul’la gelenler ellerinden İstanbul’un gittiğini, yine 16 milyon halka geri döndüğünü görünce bu kere de seçim süreciyle ilgili, ‘hiçbir şey olmadıysa bile katiyen bir şeyler oldu’ denilerek İstanbul seçimleri iptal ettirildi. Tıpkı zarftan çıkan 4 oy pusulasından 3 tanesi geçerli sayıldı, 4’üncüsü olan büyükşehir belediyesi oyları ise geçersiz sayıldı. Nasıl bir hukuksuzluk, nasıl bir adaletsizlik? İstanbul halkının iradesine büyük bir saygısızlık yapıldı. Demokrasiye ters, insan haklarını ihlal ederek ulusal iradeyi sakatladılar.

“İstanbul halkının iradesine ikinci kere darbe vurulmaya çalışılmakta”

Bu millet bunu gördü pekala bu kararı kim aldırdı? Herkes biliyor ki, ‘İstanbul’u kaybeden, Türkiye’yi kaybeder’ diyen anlayış bu kararı aldırdı. Aksi halde tıpkı zarftan çıkan 4 pusulanın 3’ünün geçerli, birinin geçersiz sayılması diğer türlü izah edilemez. Nasıl ki İstanbul halkının 31 Mart’taki özgür iradesine bir darbe yapılmış ise şimdide oyların yüzde 52’sini alan Ekrem İmamoğlu’na yani 806 bin oy farkla kazanmasından sonra İstanbul halkının iradesine ikinci sefer darbe vurulmaya çalışılmakta. Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hoş hizmetleri görüldüğünden ve sizin yıllarca İstanbul’u yönetip yapamadıklarınızı yaptığından ötürü hazmedemediniz. Bu davada yargılanan Ekrem İmamoğlu değil İstanbul halkının özgür iradesi olmuştur.

“Ekrem İmamoğlu hakkında verilen karar, siyasi tarihimize bir kara leke bir utanç vesikası olarak geçecek” 

İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz hakkında verilen karar siyasi tarihimize bir kara leke bir utanç vesikası olarak geçecektir. Siz adalet dağıtması gereken mahkemeleri utanç salonları haline getiren bir iktidar oldunuz. Yargılamada evvelki duruşmada mahkemeye bakan hakimin, ‘bu sözlerin kime söylendiği belirli, Süleyman Soylu’ya söylenmedi diyen varsa buraya gelsin’ sözü var. Bu beyanı o duruşma salonunda olan herkes duydu. Bunu diyen bir hakim dün YSK üyelerine hakaretten Ekrem İmamoğlu’na ceza verdi. Adaletsizliği, haksızlığı, hukuksuzluğu yapanlara savcı ve hakim denilemez. Bugün yargıda misyonunu düzgün yapmaya çalışan, hukuka, adalete inanan düzgün hakim savcı yok mu? Tabi ki var lakin onlara misyonları yaptırılmaz bir hale gelindi.

“Düzgün yargıçlar sayesinde bu kararın bozulacağı günü bekliyoruz”

Tepe noktada tesirli olanlar iktidara yaranmak isteyenler, iktidarın tesirinde olanlar ya da iktidara direk bağlı olanlar maalesef siyasi kararlar alabilmekte. AKP içerisinde il başkanı, ilçe başkanı, belediye lider adayı, milletvekili adayı üzere değişik vazifeler almış olan ve hatta yaşı 45’e kadar çıkan avukatları hakim savcı yaptınız. Bunların kim olduğunu biz biliyoruz. Bu karar bozulacak, bozulmalıdır da biraz hukuka inanç kalmışsa, adalet duygusu kalmışsa, vicdan kalmışsa bu karar bozulacak. Düzgün yargıçlar sayesinde bu kararın bozulacağı günü bekliyoruz. Düzgün yargıçlar misyonunu yapmak isterken sayenizde seyyar hakim, seyyar mahkemeler oluştu. Düzgün karar vermek isteyenler oradan oraya gönderilir hale geldi.” (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir