CHP’li Murat Emir, ‘Beşli çetenin’ 11 yıllık ihale dosyasını açtı

İktidarın kamu ihaleleri ile şirketlere sermaye transferi yaptığını söyleyen Buyruk, “Tepki gösterince, ‘CHP projelere karşı çıkıyor’ diyorlar. Aslında onlar da çok uygun biliyor ki bizler projelere değil, vatandaşlarımızın parasının bir avuç müteahhide aktarılmasına karşıyız” diye konuştu. 

Emir’in açıkladığı bilgiye nazaran, Cengiz İnşaat’ın tek başına ya da iş paydaşlığı ile üstlendiği 19.7 milyar TL maliyetli 34 kamu ihalesinden 16’sı, pazarlık yolu ile yapıldı. Bu ihalelerin toplam kontrat bedeli ise 7.7 milyar TL oldu. Buyruk, bu ihalelerde kamu lehine indirim oranının yüzde 18 olarak hesaplandığını söyledi.

Emir, Cengiz’in aldığı 16 ihalenin ise “Belli istekliler arasında” tekniğiyle düzenlendiğini kaydetti. Bunların maliyetinin ise 11.3 milyar TL olduğu belirtildi. Bilgilere nazaran, Cengiz’in yüklenicisi ya da yüklenicileri ortasında olduğu 34 ihaleden sadece ikisinde açık ihale prosedürü kullanıldı.

Duruma reaksiyon gösteren Buyruk, “AKP, iktidarı sürecinde halkı fakirleştirirken kendisine yakın varlıklı bir kesim yarattı. Kamu ihaleleri, sermayeye rant aktarma aracı olarak kullanıldı. İhaleler şeffaf olmalı ve yurttaşımızın vergileri, ince elenip sık dokunularak harcanmalı” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir