Çocuklarda beta ve pnömokok enfeksiyonları yaygınlaştı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Pediatrik Enfeksiyon Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Zeynep Gökçe Gayretli Aydın son vakitlerde çocuk enfeksiyon polikliniklerin, genel pediatri ve acil servislerin kapasitelerinin çok üzerinde çalıştığını anlattı.

Ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve burun akıntısının en sık görülen müracaat şikayetleri ortasında yer aldığını belirten Aydın, “Pandemi periyodunda çocuklar az hastalandı. Bu devirde Covid-19 çok hafif seyretti yahut hiç geçirmediler. O nedenle de teneffüs yolu virüsleriyle karşılaşmadılar” diye konuştu.

Aydın, ardından de teneffüs virüslerinin ‘bombardıman’ formunda geri döndüğünü vurgulayarak, “Çocuklar bu periyot sık enfekte olmaya başladılar. Bilhassa küçük yaş grubundakiler bu enfeksiyonları ağır geçirdi. Çocuk ağır bakımda takip ettiğimiz hastalar da oldu” dedi.

“ALTTA YATAN ALERJİK HİKAYELER SORGULANMALI”

Uzamış öksürüğün yeniden görülen şikayetler ortasında olduğuna işaret eden Aydın, “Bunlara tekrarlayan viral enfeksiyonlar neden olabileceği üzere bu hastalarda altta yatan alerjik hikayeler de kesinlikle sorgulanmalı” tabirini kullandı.

Aydın, teneffüs yolu virüslerinin yanında bu sene enfeksiyon hastalıklarına neden olan bakterilerin de artış göstermeye başladığını aktararak şöyle devam etti:

“Solunum yolu virüslerinin yanında bu sene tekrar hem ülkemiz hem tüm dünya olarak beta ve pnömokok (zatürre) enfeksiyonlarını da yaygın biçimde görmeye başladık. Servisimizde şu anda hem menenjitli hem de akciğerinde sıvı ile birlikte zatürresi olan hastalarımız var. Bu açıdan da dikkatli olmak gerekiyor.”

“EN FAAL KOLLAYICI, AŞILAMA”

Hastalıklardan korunma formüllerine de dikkati çeken Aydın, şunları söyledi:

“Aslında pandemi periyodunda maske ve uzaklıkla çok düzgün formda korunmayı öğrendik. Artık maske zaruriliği kalktı. Hepimiz çok yorulduk maskeden fakat toplu ve kapalı alanlarda maske takmak hem enfekte olan kişinin diğerlerini hastalandırmasını hem de sağlıklı insanların hasta olmasını önleyecektir.”

Aydın, bunun yanında okullarda bilhassa teneffüslerde âlâ havalandırma ve el hijyenine uymanın da çocukları koruyacağını lisana getirerek, “Beslenme, uyku ve bol sıvı alımı bağışıklık sistemimizi güçlü tutacak davranışlardır. Bunlara da dikkat etmek gerekiyor” dedi.

Tıp tarihindeki en düzgün ve faal hami formülün aşılama olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Aydın, “Şu anda influenza aşısını 6 ayın üzerindeki, Covid-19 aşılanmasını 12 yaşın üzerindeki çocuklara öneriyoruz. Bunun yanında risk kümesi olan çocuklarda da hem menenjit hem zatürre aşılarını öneriyoruz.” dedi.

“GEÇ KALINCA TEDAVİSİ DE ZORLAŞIYOR”

Farabi Hastanesi Çocuk Enfeksiyon servisinde zatürre tanısı ile yatan 3 yaşındaki Haydar Ali Erdoğan’ın babası Ali Erdoğan, oğlundaki ateş, kusma, öksürük ve halsizlik şikayetiyle hastaneye başvurduklarını söyledi.

Söz konusu şikayetlere bağlı oğlunun akciğerlerinde sıvı biriktiğini aktaran Erdoğan, o nedenle de acil olarak tüp takılarak tedavi altına alındığını tabir etti.

Erdoğan, durumun çok önemli olduğunu vurgulayarak, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Ailelere tavsiyem en ufak bir badire olduğu üzere çabucak acile, hastaneye başvurmalarıdır. Yoksa geç kalındığı vakit tedavisi de güç oluyor. Onun dışında makûs sonuçlar da olabiliyor. Bir an evvel, en ufak bir şikayet olduğunda doktora müracaat etmeleri değerli.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir