Depremin vurduğu Antakya’da “küncülü helva” geleneğini devam ettiriyorlar

Hatay‘da yalnızca ramazan ayında yapılan meşhur küncülü helva, Antakya ilçesinde zelzeleden etkilenen tarihi Uzun Çarşı’da Şahap ve Yunus Emre Fansa kardeşler tarafından üretiliyor.

Babasından öğrendiği küncülü helva imalini kardeşi Yunus Emre ile sürdüren Şahap Fansa, yıllardır süren geleneğin sarsıntı nedeniyle kesintiye uğramaması için neredeyse tüm dükkanların kapalı olduğu tarihi çarşıda tezgahın başına geçti.

Tahin, şeker, çöven otu ve yörede küncü olarak bilinen susamın karışımıyla hazırlanan helva, bu yıl yarım ve birer kiloluk paketler halinde satışa sunuluyor.

Hatay dışındaki müşterilerden de sipariş alan Fansa kardeşler, yalnızca ramazan ayında üretilen helvayı kargoyla Türkiye’nin farklı kentlerine de gönderiyor.

“Geleneğimizi devam ettirmek istiyoruz”

Şahap Fansa, AA muhabirine, zelzelede hasar alan imalathanelerini tekrar faaliyete geçirmek istediklerini belirterek, dükkanlarını bu sıkıntı günlerde açabildikleri için keyifli olduklarını söyledi.

Yaşanan zelzele felaketi sonrası bu yıl küncülü helva yapmayı düşünmediklerini fakat çok arayan olunca faaliyete geçme kararı aldıklarını lisana getiren Fansa, ramazan ayının birinci gününden beri tarihi Uzun Çarşı’da hizmet verdiklerini kaydetti.

Bazı hayırseverlerin ölen yakınları için küncülü helva dağıttığını anlatan Fansa, “Küncülü helva yıllardır hiç aksatılmadan ramazan ayında yapılıyor. Bu ramazanda yapılmadı dedirtmemek için geleneği sürdürüyoruz. Kardeşimle birlikte baş başa verdik, yapıyoruz. Yalnızca geleneğimizi devam ettirmek istiyoruz.” sözlerini kullandı.

Fansa, yardım için kente gelen takımların Hatay’ın mutfağının zenginliğini ve her şeye karşın ayakta olduklarını görmelerini de istediklerini belirtti.

Fansa, “Sadece ramazan ayında olduğu için çok ağır talep vardı. Her tablada olağanda 30-40 kilogram çıkıyor. Bu yıl bir tabla yapıp sattıktan sonra dükkanı kapatıyoruz. İnşallah ilerleyen vakitlerde talep epey çoğaltacağız. Şu anda yarım ve birer kiloluk paketler halinde yapıyoruz fakat isteyene de istediği kadar verebiliyoruz. Toplumsal medyadaki paylaşımları gören müşteriler alışveriş için dükkana geliyor. Ramazan boyunca Türkiye’nin her yerine kargoyla da gönderiyoruz.” dedi.

“Hatay’ı terk etmeyi düşünmüyoruz”

Şahap Fansa, dükkanlarında elektrik olmadığını, helvayı eski adaplara nazaran hazırladıklarını belirtti.

“İlk olarak şekerle su karışımı yapıyoruz. Daha sonra çöven köküyle çırparak köpük haline getiriyoruz. Tahinle bir arada karıştırdıktan sonra 350 yıllık bir makinemiz var, ondan ince bir halde çekip, çıkarıyoruz.” diyen Fansa, ramazan ayından sonra da çarşıdaki iş yerlerinin açık olacağını söyledi.

Hatay’da yaşamayı sürdüreceklerini lisana getiren Fansa, bu kentin yine eski canlılığına kavuşmasını istediklerini anlattı.

Fansa, “Hatay’ı katiyetle, hiçbir formda terk etmeyi düşünmüyoruz. Herkesi de tekrar Hatay’ı canlandırsın diye bekliyoruz, çağırıyoruz.” formunda konuştu.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir