Dışişleri eski müsteşarından Kılıçdaroğlu’na açık mektup

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci çeşidinde yüzde 47.82 oy alarak kaybeden Millet İttifakı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açık mektup yazan Dışişleri Eski Müsteşarı Ali Tuygan “Ne kendiniz ne de etrafınız itimat ve umut kaynağı olmayı başaramadınız. Bugüne kadar öğrenemediğiniz başarısızlığı kabullenme ve çekilme olgunluğu nedir öğrenin ve lutfen gidin artık.” diyerek Kılıçdaroğlu’nu istifaya devat etti.

Tuygan mektubunda şunları söyledi:

Kemal Kılıçdaroğlu’na Açık Mektubum

Sayın Kılıçdaroğlu,
22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. CHP Olağan Kurultayı’nda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri seçildiniz. Özcesi, tam on üç yıldır CHP Genel Liderisiniz. Tek bir muvaffakiyete imza atmadınız. Kaybettiğiniz her seçim “göreceli bir ilerleme”, “daha güzel bir geleceğin habercisi” olarak pazarlandı. Danışmanlarınızdan hiç biri, Batı demokrasilerinde artarda seçim kaybeden başkanların çekildiklerini siz söylemek cüretini gösteremedi. Seçim usulsüzlüklerine vurgu yapıldı fakat bunları önleyecek tedbirler bir türlü alınamadı.

Cumhurbaşkanı adaylığınızı da bütün bu başarısızlıklarınızı unutturacak bir olay olarak kurguladınız. Bunun için akla gelebilecek gelemeyecek her odunu verdiniz. Ve benim üzere binlerce, on binlerce kişi “elim kırılsın, bu kere son” dedi ve tekrar sizin seçmene karşı kullandığınız yakışıksız tabirinizle “tıpış tıpış gidip” size oy verdi.

Üstelik bir iktidar değişikliğini gerekli kılacak en ehven şartlarda. Ancak olay bitti. Zira ne kendiniz ne de etrafınız inanç ve umut kaynağı olmayı başaramadınız. Partinizin kimliğini değiştirdiniz. Verilen oylar da aslında bir “lider” olarak size verilmedi, yalnızca bir rejim değişikliği ümidine verildi. Lakin en üzücü olan şu ki, halkımız Kurtuluş Savaşımızın Kahramanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, dünyanın hürmet duyduğu ilerici bir devlet adamı olan aziz Atatürk’ümüzün kadrini de bilemedi. Elbette o benim için çok daha derin bir acı.

Size diyeceklerimde inanın uzun meslek hayatımın bana öğrettiği üslubun dışına çıkmamaya, birikmiş düş kırıklıklarımı, kırgınlığımı, öfkemi baskılamaya çalışıyorum. Ancak şu kadarını söylemeden de edemeyeceğim: Partinizin çöküşüne, içine düştüğü çelişkilere, parti içi demokrasinin yok edilişine sonsuz katkı yapan o kelamda danışmanlarınızı, geleceklerini yalnızca sizin başta kalmanıza bağlamış takımlarınızı de alın ve bir daha asla dönmemek üzere bu sefer da sizler “tıpış tıpış” gidin bu halkın başından. Aşikâr ki hala buna niyetiniz yok ancak âlâ düşünün.

Zira siz artık ümidin değil ümitsizliğin sembolüsünüz. Türkiye’nin ise Atatürk ihtilallerine mutlak sadakate, laikliğin ihyasına, ilerici Kemalist gündemlere, gerçek toplumsal demokrat partilere, onların uğraşlarıyla yine inşa edilecek bir hukuk devletine, demokrasiye ve halka yayılacak bir refaha, kıcasası kökten bir değişime gereksinimi var. Ne siz ne de partiniz bu beklentilere karşılık verme yeteneğine sahip değilsiniz. Bugüne kadar öğrenemediğiniz başarısızlığı kabullenme ve çekilme olgunluğu nedir öğrenin ve lütfen gidin artık.
Saygılarımla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir