HDP’li Beştaş: Siirt’te 13 yaşındaki çocuk, bir buçuk yıldır 2 kişinin nitelikli cinsel istismarına maruz kalıyor, savcılık takipsizlik kararı veriyor!

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Siirt’te 13 yaşındaki bir çocuğun,  bir buçuk yıldır 2 kişinin nitelikli cinsel istismarına maruz kaldığını belirterek “Şikâyette bulunuyor ve savcılık takipsizlik kararı veriyor!” dedi. Beştaş, çocuğun cinsel istismarda bulunanların tehditleri nedeniyle sokağa çıkamadığını söz etti. 

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Siirt’te 13 yaşındaki kız çocuğunun yaşadığı  nitelikli cinsel istismarı Meclis gündemine taşıdı. Beştaş, “Siirt’te 13 yaşında kız çocuğu 1,5 yıldır 65 ve 35 yaşında 2 kişinin nitelikli cinsel istismarına maruz kalıyor, savcılığa şikâyette bulunuyor ve SAVCILIK TAKİPSİZLİK KARARI veriyor! Artık çocuk o 2 kişinin tehdidine maruz kalıyor, sokağa dahi çıkamıyor! Peşini bırakmayacağız.” sözlerini kullandı.

Beştaş, hususla ilgili verdiği soru önergesinde hususla ilgili şu soruları yöneltti: 

-13 yaşındaki bir çocuğun yaşadığı durumu anlatması istismarın yaşandığına delalet değil midir? Neden çocuğun beyanı temel alınmamıştır?

-Çocuğun uğradığı istismar uzman görüşü ve tıbbi raporlar ile sabit olmasına karşılık takipsizlik kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Yargının bu yaklaşımı ile sanık pozisyonundaki tacizciler korunmuş olmuyor mu? Sanıkların korunduğu bir ortamda çocuğun üstün faydası unsuru ihlal edilmiş olmuyor mu?

-F.’nin daima faillerin tehditleri ile hayatını sürdürmek zorunda bırakılması çocuk hakkı ihlali değil midir? F. B.’nin ömrünü itimat içerisinde geçirmeni sağlamak ismine hangi kıymetler alınacak, hangi çalışmalar yürütülecektir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir