Kadını öldüresiye dövdü, tek bir işlem yapılmadı: Hastane kapısına bırakılan kadın, bir yıldır korku içinde yaşıyor

Bursa’da iş bayanı S.’yi, öldüresiye darp eden, hareket halindeki otomobilden atmaya çalışan, aracı durdurup bayanı yol kenarında darp etmeyi sürdüren ve daha sonra Yalova’da hastane kapısına atan İ.E. isimli erkeğin yaptıkları, yanına kâr kaldı. Hastane polisinin 30 Ocak 2021’de hastane kapısına atılan bayanın, imgesine karşın söz almak dışında süreç yapmadığı ortaya çıktı. Mevt tehdidi nedeniyle korkan ve birinci tabirinde “düştüğünü” söyleyen bayanın imgesine karşın, savcılığın da harekete geçmediği anlaşıldı. Yaklaşık bir yıldır mevt tehditleriyle yaşayan bayanın gözünde yüzde 90 görme kaybı oluştuğu, burnunun kırık olmasına karşın hala ameliyat edilemediği, bir yıldır yüzündeki öteki darp izleriyle ilgili tedavi gördüğü anlaşıldı.

Verilen eğitimlere, yapılan ihtarlara, bayanların hareket ve reaksiyonlarına karşın bayanlara yönelik şiddet olaylarındaki tutumları değişmiyor.

Bunun örneklerinden biri de Bursa’da yaşandı. Avukatının anlatımlarına nazaran, Bursa’da yaşayan iş bayanı S., bir müddet alaka yaşadığı, şirketinde genel müdür olarak çalışan İ.E. ile 30 Ocak 2021 akşamı buluştu. Fakat ikilinin ortasında tartışma yaşandı. Tartışma bindikleri otomobilde büyüdü. Aracı Yalova’ya yanlışsız sürmeye başlayan İ.E., bayanı araç hareket halindeyken yumrukladı. Akabinde seyir halindeki araçtan bayanı atmak istedi. Direnen S., açık kapıya tutunarak düşmemeyi başardı. Lakin İ.E., durdurduğu araçtan indirdiği bayanı yol kenarında tekme ve yumruklarla dövmeye devam etti. İ.E., direnemeyecek duruma gelen bayanı otomobile bindirdi ve Yalova Devlet Hastanesi’nin kapısında araçtan attı.

İşlem yapılmadı

Ölümle tehdit edilen bayan, acil serviste yanına gelen hastane polisine, kaygıyla, “düştüm” diyebildi. Lakin bayanın yüzündeki darp izlerine, dayak yediğinin çok açık olmasına karşın rastgele bir ikinci süreç yapılmadı. Hastane polisinin mecburî olarak bilgilendirdiği savcılık da bayanın durumunu incelemeye gerek görmedi.

Yaklaşık bir yıldır, bayanı öldüresiye döven İ.E., hakkında tek bir süreç yapılmadı. Bayan, daima mevt tehditleri aldığı İ.E.’nin şirketteki genel müdürlük misyonu nedeniyle endişe dolu bir yıl geçirdi. İ.E.’yi işten uzaklaştırdı lakin daha evvel yetkisini kullanarak önlem koydurduğu mallarını şimdi geri alamadı.

“Nasıl süreç yapılmaz”

S.’nin avukatı Ali Dokuzlu, müvekkilinin öldüresiye dövülmesine ve tehdit edilmesine karşın bugüne kadar yargının harekete geçmemiş olmasını, “skandal” olarak nitelendirdi. Savcılığın ve polisin, bayanın durumunu görür görmez harekete geçmesi gerektiğini lakin bugüne kadar belgede tek bir süreç yapılmadığını söyleyen Dokuzlu, “Sağlık raporları da ağır biçimde darp edildiğini gösteriyor. Burnu hala kırık. Gözünde yüzde 90 görme kaybı var. Tekraren tedavi görmek zorunda kaldı. Harekete geçilmesi için ölmesi mi gerekiyor? Biz zati öldürme kastıyla hareket edildiğine inanıyoruz” dedi. Dokuzlu, bu bahiste ihmali bulunanlar ve yaşananlarla ilgili olarak kabahat duyurularında bulunmaya hazırlandıklarını söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir