NATO çağrısında bulunan Zelenskiy’den Batı’ya Transdinyester sorunu eleştirisi: Oluşturulan format cansız

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, NATO üyeliğinin Ukrayna için en âlâ güvenlik garantisi olduğunu bildirdi.

Zelenskiy, Moldova’da Ukrayna sonuna 20 kilometre uzaklıktaki tarihi Mimi Kalesi’nde düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu Doruğunun akabinde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“En âlâ güvenlik garantisi NATO”

Devlet Başkanı Zelenskiy, “Ukrayna’nın NATO ile yakınlaşmasında bir adım ilerlemesi için her şeyi yapmaları ve bu sinyali ittifak üyesi ülkelerden alması gerektiğini” belirtti.

Ukrayna NATO’da olsaydı Rusya’nın saldırmayabileceği değerlendirmesini yapan Zelenskiy, “Bu, en âlâ güvenlik garantisinin NATO olduğunu gösteriyor.” dedi.

Ukrayna’ya F-16 uçakları sağlama kararı için Batılı ortaklarına teşekkür eden Zelenskiy, fakat uçakların aşikâr bir müddet sonra teslim edileceğini anımsattı.

Zelenskiy, çağdaş savaş uçaklarına gereksinimleri olduğunu vurgulayarak, “Uçakları teslim alana kadar yaşamak zorundayız. Bunu kesinlikle yapacağız ancak bunun için korunmaya muhtaçlığımız var. Uçağımız olana kadar daha fazla Patriot’a muhtaçlığımız var.” diye konuştu.

“Transdinyester sıkıntısının tahlilinde Ukrayna kilit rollerden birini oynayacak”

Moldova’nın içinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesi sıkıntısına değinen Zelenskiy, kelam konusu sorunun tahliline ait Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde Transdinyester, Moldova, Rusya, Ukrayna, ABD ile AGİT ve Avrupa Birliği temsilcilerinden oluşan 5+2 formatının “cansız” olduğunu belirtti.

Zelenskiy, “Güçlü bir devletin, toprağını geri kazanmış muzaffer bir devletin pozisyonundan konuşmak gerekecek. Moldova’nın birliği açısından bu ülke ile ortak tavrımız var.” formunda konuştu.

Romanya ve başka ortakların Transdinyester sıkıntısının tahliline dahil olabileceğine işaret eden Zelenskiy, “Ancak Ukrayna mutlaka kilit rollerden birini oynayacak. Zira ortak sonumuz var.” tabirini kullandı.

Zelenskiy, Transdinyester’deki Rus birliklerinin akıbetinin ne olacağına ait soruya, “Yaşamak isteyecekler. Gidecekler.” yanıtını verdi.

Devlet Başkanı Zelenskiy, ayrıca Transdinyester meselesinin tahlilinde sırf Moldova’nın talebi olması durumunda reaksiyon verebileceklerini ve yardım edebileceklerini lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir