Rusya, 5’i İngiliz 10 savaş esirini serbest bıraktı

Ukrayna saflarında Rusya’ya karşı savaşırken esir düşen 5’i İngiliz toplam 10 savaş esiri özgür bırakıldı.

Suudi Arabistan’ın arabuluculuğunda gerçekleşen esir takası sonrası İngiltere Başbakanı Liz Truss 5 İngiliz’in hür bırakıldığını doğrularken, hür bırakılan esirler uçakla Suudi Arabistan’a getirildi.

Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın arabuluculuğunun akabinde 10 savaş esirini özgür bıraktığı aktarılarak “İlgili Suudi makamları onları Rusya’dan alıp Krallığa transfer etti ve kendi ülkelerine inançlı bir halde geri dönmeleri için prosedürleri kolaylaştırıyor” denildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’a tutukluların özgür bırakılmasını sağlamaya yardımcı oldukları için teşekkür ederek “Rusya, siyasi gayeler için savaş esirlerinin ve sivil tutukluların acımasız sömürüsüne son vermelidir” dedi.

İNGİLTERE’DEN ZELENSKİ VE SELMAN’A TEŞEKKÜR

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ise yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın doğusunda Rus dayanaklı güçler tarafından savaş esiri olarak tutulan 5 İngiliz’in sağ salim geri dönüşünü memnuniyetle karşıladığını söz ederek, “Bu, onlar ve aileleri için Rusya’nın elinde vefat cezası tehdidi de dahil olmak üzere aylarca süren belirsizlik ve acıya son veriyor” dedi.

Ukrayna’da Rus takviyeli ayrılıkçılar tarafından yakalanan ve geçtiğimiz temmuz ayında gözaltında ölen İngiliz Paul Urey için durumun “trajik bir şekilde” bu türlü olmadığını hatırlatan Cleverly, esirlerin özgür bırakılmaları konusunda gösterdikleri uğraşlar için Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a teşekkür etti.

Cleverly ayrıyeten, Rusya’ya memleketler arası insancıl hukuka uyması, savaş esirlerini ve sivil tutukluları siyasi gayelerle istismar etmemesi tarafındaki davetini yineledi.

İDAMA MAHKUM EDİLEN İNGİLİZLER HÜR BIRAKILANLAR ARASINDA

Serbest bırakılan kümenin ABD, İngiliz, İsveç, Hırvat ve Fas vatandaşlarından oluştuğu ve ortalarında Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde çıkarıldıkları mahkemece idama mahkum edilen İngiltere vatandaşları Sean Pinner ve Aiden Aslin ile Fas vatandaşı Saadun Brahim de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir