Tahıl krizi aşıldı! Bakan Akar: Ukrayna teminat verdi

Terörle çaba konusunda kritik iletiler veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bir televizyon programına yaptığı açıklamada “Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde. Tek çıkış yolları teslim olmak” dedi.

TERÖRLE MÜCADELE

Bakan Akar, Hakkari’deki temasları hakkında, “Uzun vakitten beri hava muhalefeti oldu, Ankara programımız oldu. Gelmek mümkün olmadı. Gelir gelmez Hakkari’ye gittik, dağ komando tugayını ziyaret ettik. Daha sonra Valimizle Hakkari’ye indik, halkımızla buluştuk. Son derece gurur verici, bizi mutlu eden görünümlerle karşılaştık. Vatandaşlar sohbet ettik, onları dinledik. Terör belasının Hakkari’den uzaklaştığına dair memnuniyetlerini müşahede ettik. Topçu alayımızın sancak teslim merasimini icra ettik. Bu teslim merasiminden sonra arkadaşlarımızdan gerekli bilgileri aldık. Tugay kumandanlarıyla görüştük. Muhtaçlıklarını, isteklerini aldık. Talimatlarımızı verdik” dedi.

Terörle gayret hakkında kritik iletiler veren Bakan Akar, “Terörle mücadele sıkıntısında tugay kıymetli yere sahip. Burada değerli faaliyetler icra ediliyor. Pençe operasyonu buradan icra ediliyor. Terörle çaba TSK ismine büyük bir muvaffakiyet öyküsü. Kendisine verilen vazifesi alnının akıyla yaptı. TSK’nın nefesi teröristlerin ensesinde. Teröristler bir yerde iki gece yatamıyor. Büyük bir panik içindeler. Teröristlerin büyük bir çöküş içinde olduklarını görüyoruz. Şımarıklık alsa kelam konusu değil. Biz artan bir tempoyla teröristi kaynağında yok etmek hedefiyle, son terörist etkisiz hale getirilen kadar azimliyiz, kararlıyız. Teröristlerin tek çıkar yolu teslim olmak. Çıkış yolu varmış üzere onların yok olmalarına göz yumuyorlar. Adalete teslim olmaktan diğer dermanları yok” diye konuştu.

Bakan Akar, “21 Temmuz 2015 bizim için milat. Bir tahlil süreci oldu, TSK büyük bir nezaketle, sabırla bir imkan bahşetti teslim olmaları için. Maalesef bunu zafiyet olarak algılayıp çeşitli katliamlara giriştiler. O günden bugüne 36 bin 509 terörist etkisiz hale getirildi. 1 Ocak’tan itibaren 3 bin 240 terörist etkisiz hale getirildi. İştirakin azaldığını, kaçışların çoğaldığını, hareket yapma kabiliyetlerinin tükendiğini görüyoruz. Arkadaşlarımıza diyoruz ki siz işinize bakın. Artan şiddetle teröristi kaynağını yok etmek hedefiyle devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

KİMYASAL İDDİASI

Terör örgütünün kimyasal silah savına çok sert reaksiyon gösteren Bakan Hulusi Akar, “Bunu daima yaptılar. Bu çöküş ne vakit olduysa bunu daima yaptılar. Çöküş, kayıplar başladığı vakit palavraya iftiraya başvuruyorlar. Bu bir sav değil, alçak bir iftira. Bunu bilenler buna gülüyor. Biz hakikaten terörle gayret tarihimiz boyunca memleketler arası hukuktan yana olduk. Hiçbir suçsuz beşere ziyan vermemek için sahiden elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz. Komşularımızın egemenlik haklarına da hürmet gösteriyoruz” dedi.

Bakan Akar kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Çeşitli memleketler arası kuruluşlar. Birçok ülkenin savunmasını biliyorlar. Bizde kimyasal silah olmasının saklanması mümkün değil. Milletlerarası hukukun müsaade ettiği hususlarda dahi biz uygun, ahlaki görmezsek yapmıyoruz. Biz nitekim çok hassasız, çok hassas davranıyoruz. Yapabileceklerimiz, yapmayacaklarımız var. Bu alçak bir iftira, çok açık bir palavra. İftirada bulunanlar hakkında, ortaya atanlar hakkında hukuk sistemi içerisinde ceza ve tazminat davalarını açtık.”

Bakan Akar, katıldığı bir ödül merasiminde ‘TSK’nın kimyasal silah kullandığı’ argümanlarına gösterdiği reaksiyonla ile gündeme gelen oyuncu Burak Haktanır hakkında, “Bu sanatçı kardeşimiz büyük bir hassaslık gösteriyor. Gerçeğin yanında duruyor. Palavra olduğu bir hususta entelektüel hassaslık gösteriyor” dedi.

TAHIL KORİDORU

Askıya alınan tahıl koridoruna tekrar dönülmesi için diplomasi trafiğini anlatan Milli Savunma Bakanı Akar şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın birçok görüşme var. Çatışmanın çıkmasını önlemek için çok uğraştılar, ateşkes için çok uğraştılar. Esir değişimi, tahıl koridoru üzere hususlar da oldu. Biz muhatabımız olan Rus ve Ukraynalı muhataplarımızla görüşerek iki evrak imzalandı. BM’nin de katkılarıyla bu çalışma yapıldı. 10 milyon tondan fazla tahıl Ukrayna’dan çıktı. 29 Ekim’de Rus gemilerine bir hücum oldu. Buna karşılık olarak Ruslar bu muahedeyi askıya aldıklarını söylediler. Biz Sayın Şoygu ile görüştük. Ne yapmamız gerektiğini, besin fiyatlarının artmasını önlememiz gerektiğini, siyasi istikrarı konuştuk. Kendileri de telaşlarını bildirdiler. Biz tekrar Ukraynalı muhataplarımızla görüştük, onlar da kimi teminatlar verdiler. Biz bunları Sayın Şoygu’ya ilettik. Bugün (dün) saat 12.00 itibariyle tahıl sevkiyatına devam ediyoruz. Faaliyet devam ediyor, bu insani bir husus.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir